top of page

Minisérie o nevěře – 1. část

Často dostávám dotazy, jak v případě zjištěné nevěry postupovat, jak jí předcházet a jak se s ní vyrovnat. Vzhledem k tomu, že je to téma široké, rozhodla jsem se mu věnovat tři články v podobě minisérie NEVĚRA. V příštích týdnech se vám tak pokusím dát odpovědi na otázky, které se s tímto tématem pojí. A jak je mým zvykem, třeba i jiný pohled na věc.


Nevěra je sexuální zahýbání oficiálnímu partnerovi, avšak můžeme ji rozdělit i do dalších kategorií, kdy citlivost, co už je a co ještě není nevěra, je pro každého jiná. Pro někoho je to samotný sexuální styk, pro někoho je to “muchlování” a někomu jako nevěra přijde, i když partner flirtuje nebo se sexuálně uspokojuje při sledování porna. Vnímání toho, co vlastně nevěra je nebo není, je tedy velmi individuální. Pro naše potřeby budeme pracovat zejména s nevěrou “papírovou”, rozuměj sexuální.

Téma nevěry je v každém případě kontroverzním tématem, u kterého se většinou polarizují názory. Pokud si pročítáte internetové diskuze, kde si žena v pár řádcích postěžuje na nevěrného partnera bez bližšího vysvětlení, v komentářích se dočtete následující: “Okamžitě pryč!” “Stáhni ho z kůže a rozveď se!” nebo “Všichni jsou stejní, tomu mému jsem na to taky přišla…”

Jakmile je nevěrná žena, odpovědi bývají spíš typu “Máš to těžký, kdyby se ten tvůj choval, jak měl, nevěrná bys nebyla…” nebo třeba “No co, nemusíš být s jedním chlapem celý život”. Často se nestačím divit, jak odlišné ohlasy od žen na v podstatě stejnou situaci bývají. V tomto případě však většinou platí – chlap je hajzl a ženská chudinka nebo minimálně v právu.

Pohled na věrnost se liší od kultury, náboženství, sociálního postavení a podobně. Každopádně, pokud se podíváme do historie lidstva a na lidský druh jako takový, zjistíme, že celoživotní věrnost není člověku až tak přirozená, jak by si mnohé z nás přály. A jaké jsou důvody, proč vůbec podvádíme?

Proč podvádějí muži – evoluční potřeba lovu, honění ega, nedostatek respektu, podpory nebo domácí pohody, nespokojenost se sexuálním životem nebo nedostatek jiskry a vášně, zakázané ovoce.

Proč podvádějí ženy – nedostatek zájmu ze strany partnera, citová vyprahlost, nedostatek intimity a jiskry, chybějící souznění.

Nebude se vám to líbit, ale intimní podvádění v dlouhodobém vztahu je často odrazem neřešeného problému ve vztahu, respektive dlouhodobého neuspokojení, a to zdaleka nemusí být jen sexuální, ale i emoční. Problém vyústí v nevěru u jednoho nebo také obou dvou. Je tedy pokrytecké nadávat na nevěrníky a tvrdit, že je to jen jejich chyba.

Nevěra je v lidských životech odpradávna a přestože se jí snažíme vymýtit náboženstvím nebo morálními kodexy, stejně zůstává mezi nám stejně jako nejstarší řemeslo. Je proto bláhové tvářit se, že se nás to týkat nemůže. Ano, naplněný a vyrovnaný vztah dvou lidí, kteří jsou v něm spokojeni, je dost pravděpodobně spjat i s věrností. Kolik takových párů ale znáš?

Pokračování příští pátek…

Tak jak to je?
166 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Důvěra je jedním ze základů zdravého vztahu. V minulém článku – Jak to vidí Lasice: Nejčastější zabijáci důvěry – jsem psala o tom, čím si důvěru ve vztahu spolehlivě zničíte. Tentokrát se podíváme na

Že je důvěra pro zdravý vztah zásadní, to asi tušíme všichni. Víš ale, čím vším se důvěra nabourává a ztrácí? Ztráta důvěry totiž nemusí být způsobena jen nějakou konkrétní věcí, ale může se vytrácet

Ve vztahu přirozeně dřív nebo později nastane situace, kdy dojde k názorovému střetu. Co je ale důležité? Jaký v této situaci zaujmeme postoj. Jaké jsou typické způsoby řešení a co je ovlivňuje? Který

Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page