top of page

Zjisti, jak jsi na tom opravdu se sebevědomím

Aktualizováno: 25. 4. 2021

V dnešním článku se dozvíš, co vše se vlastně za pojmem sebevědomí skrývá a prověříš, jak na tom v této oblasti opravdu jsi. Když si totiž nevěříš, negativně to ovlivňuje všechny aspekty tvého života i tvůj partnerský vztah.


Za pojmem sebevědomí se skrývá několik podmnožin – sebehodnota, sebeúcta, sebeláska, respektování sama sebe… Je to tedy celé o tom, jak vnímáš sama sebe a jak se znáš, jak se prezentuješ navenek i jak se máš ráda a také, jak o sobě smýšlíš. Hodně je skryto hluboko pod kůží, o čem víš jen ty sama, ale co právě ve vztahu vyplouvá v různých formách na povrch.


Jak se ve vztahu projevuje žena, která nemá dostatečné sebevědomí:

MÁ STRACH Z OPUŠTĚNÍ

Denně ji provází strach, že o partnera přijde, třeba kvůli tomu, že není dost dobrá, on si toho všimne a odejde od ní.

ŽÁRLÍ

Protože její sebehodnota je někde kolem bodu mrazu, tak žárlí na každou sukni, která se mihne kolem jejího partnera. V hloubi duše má totiž pocit, že je tolik lepších, hezčích, schopnějších a zajímavějších žen než ona. Do vztahu dává hodně kontroly a myslí si, že partnera uhlídá a případně předejde něčemu nekalému.

NEKOMUNIKUJE SVOJE POTŘEBY

Bojí se říct, co chce a potřebuje, aby to nebylo moc a partnerovi nepřišla příliš náročná.

NEUMÍ ŘÍKAT NE

Přestože nemá čas nebo je žádost proti jejímu přesvědčení, raději na to kývne, protože co kdyby pak partner odmítnul ji?

NA PARTNERA JE ZLÁ

Snaží se ho shodit, srazit, projevuje neúctu. Má pocit, že mu musí „stát na hlavě“, aby ji nepřerostl a nezranil.

NEUMÍ NAVÁZAT HLUBŠÍ VZTAH

V hloubi duše má pocit, že si vztah nezaslouží. Bojí se odhalení vlastní méněcennosti nebo odmítnutí, a tak se radši rovnou stáhne. Ve vztahu nosí brnění, které ji sice pocitově chrání, ale neproniknou přes něj hlubší city.

NEUMÍ PŘIJMOUT POCHVALU

Shazuje se, podceňuje a druhého pochvalu rozmlouvá s tím, že to není pravda nebo nestojí za řeč.

PŘÍLIŠ USTUPUJE NEBO JE NÁTLAKOVÁ

Bojí si stát za svým a raději vždy ustoupí nebo naopak velmi tlačí a vždy musí být po jejím. Za obojím je strach. V prvním případě, aby se její drahý nezlobil (a neopustil ji), ve druhém případě, aby vypadala dost silná a nedovolil si k ní. Také si tím snaží nahnat vlastní hodnotu a důležitost.

NESNÁŠÍ KRITIKU A ODMÍTNUTÍ

Kritika je pro nesebevědomé ženy velkým strašákem. Vše si totiž hned vztáhnou na sebe a hodnocení nebo odmítnutí se jich hluboce dotýká. Čím víc se jich daná věc dotýká, tím větší signál, že dané téma je pro ně bolestivé a nezpracované.

A pojďme se rovnou podívat na to, jak to má ve stejných aspektech žena, která má zdravé sebevědomí:

VZTAHU DÁVÁ SVOBODU

Partnera miluje, ale není na něm emočně závislá. Dokáže být i sama a nepotřebuje být v neustálém kontaktu se svým drahým, aby se přesvědčila, že vztah stále trvá.

DŮVĚŘUJE

Ví, že partnera neuhlídá a ani se o to nesnaží. Má důvěru ve vztah i partnera a přestože ví, že ji může potkat nevěra nebo rozchod, nemyslí na to každý den a neužírá se divokými představami. Nedělá přepadovky ani namátkové kontroly…

UMÍ SI ŘÍCT, CO POTŘEBUJE

Chápe, že jí partner nečte myšlenky a umí si říct, co chce a potřebuje. Laskavě, bez výčitek.

UMÍ ŘÍKAT NE

Pokud je v situaci, kdy ví, že „ano“ není v jejich možnostech nebo proti jejímu přesvědčení, dr